Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, Wydział Zdrowia
Zalecenia Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych dotyczące izolacji domowej (19.03.2020)
Pacjencie, informuj na bieżąco o stanie zdrowia swojego lub/i dziecka lekarza, który zalecił izolację domową. W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia natychmiast wzywaj karetkę pogotowia informując o rozpoznaniu COVID i jedź do szpitala.
POMIESZCZENIE/POKÓJ
Przebywaj całą dobę w jednym pokoju, w którym nie mieszkają/nie przebywają inni domownicy. Otwieraj okno, wietrz pokój. Jeśli musisz opuścić pokój – usta i nos zasłoń maseczką (chirurgiczna lub samodzielnie zrobiona z gazy i tasiemek). Inni domownicy nie powinni przebywać w odległości mniejszej niż 1 metr. Nie wynoś rzeczy z pokoju, w którym się znajdujesz. Jeśli masz do wyrzucenia śmieci, to zapakuj je w plastikowy worek (poproś o zawieszenie pustego worka na klamce), i wystaw za drzwi.
Nie wchodź do innych pomieszczeń, jeśli przebywają w nich inni domownicy.
Jeśli nie mieszkasz sam, nie korzystaj z wentylatorów, klimatyzacji.
ŁAZIENKA/TOALETA
Jeśli nie możesz mieć oddzielnej tylko dla siebie łazienki, toalety – staraj się z niej korzystać jako ostatni z domowników i zawsze myj po sobie pomieszczenie, dezynfekuj WC, myj dokładnie ręce. Używaj wyłącznie własnych ręczników, powieś je w innym miejscu niż ręczniki pozostałych domowników.
Nie używaj wspólnych z innymi domownikami naczyń.
KUCHNIA
Korzystaj tylko z wydzielonych dla siebie sztućców, talerzy, kubków, szklanek.
Naczynia myj w zmywarce (minimum 60°C) lub ręcznie środkiem myjącym do tłustych naczyń i płucz gorącą wodą (można je na koniec sparzyć). Po każdym zmywaniu myj ręce wodą z mydłem.
SPRZĄTANIE MIESZKANIA
Jak sprzątać mieszkanie, w którym izolowany jest jeden (dwoje chorych) a reszta jest zdrowa – dezynfekcji chusteczkami lub sprayem wymagają:
Klamki do drzwi, blaty stołowe, armatura łazienkowa, toalety, uchwyty toaletowe, a także telefony, klawiatury, tablety, stoliki nocne. Po dezynfekcji nie wycieraj zdezynfekowanych powierzchni. Najlepiej rób to w gumowych rękawiczkach.
PRANIE
Pranie ubrań, pościeli używanej przez osobę zakażoną – „wsad do pralki” powinno się pakować w rozpuszczalny worek (jeśli osiągalny, powinny być dostępne przez internet) i prać w temperaturze najwyższej dopuszczalnej dla pranych tkanin, używaj ubrań, które można prać w temperaturze 60°C. Jeśli taki worek nie jest dostępny to chory powinien pakować brudne rzeczy do worka materiałowego, pranego razem z zawartością. Worek warto powiesić na klamce drzwi w pokoju, w którym przebywa zakażony domownik. Po załadunku prania zdezynfekuj z zewnątrz pralkę i jej okolicę, umyj i zdezynfekuj ręce.
Nie wysyłaj brudnych rzeczy do prania w pralni.
WYRZUCANIE ŚMIECI
Wyrzucanie śmieci – zalecenia dla osoby wyrzucającej śmieci z Twojego domu/mieszkania. Załóż gumowe rękawiczki, zapakuj śmieci w worek, po zamknięciu pierwszego worka zdejmij rękawiczki, zapakuj w drugi worek, wyrzuć. Umyj i zdezynfekuj ręce.
WAŻNE INFORMACJE DLA DOMOWNIKÓW
Osoby z kontaktu domowego z chorym mają najwyższe ryzyko zakażenia, nie każdy choruje pełnoobjawowo. WSZYSCY DOMOWNICY PODLEGAJĄ KWARANTANNIE PRZEZ 14 DNI OD OSTATNIEGO KONTAKTU Z OSOBĄ O POTWIERDZONYM ZAKAŻENIEM – co oznacza, że nie mogą opuszczać domu, samodzielnie robić zakupów. Poruszają się w obrębie pomieszczeń, w których nie jest izolowany chory lub własnym przydomowym ogrodzie bez kontaktu z chorym, ani sąsiadami.
Należy poprosić telefonicznie lub mailowo o pomoc. Osoba dostarczająca potrzebne produkty może zostawić je pod drzwiami Twojego domu/mieszkania i zawiadomić w ustalony sposób, tak aby nie kontaktować się bezpośrednio.